KAS SOBIKS KA HIIUMAALE? Šotimaa rannikul avati maailma esimene vees ulpivate tuulikutega meretuulepark

Reisiportaalis ilmus 21.oktoobril Ivar Soopani artikkel ujuvvundamentidega tuulepargist Šotimaal:

Kolm päeva tagasi avati Šotimaa rannikul maailma esimene meretuulepark, mille 175 meetrit üle merepinna ulatuvad tuulikud pole otsapidi merepõhja valatud, vaid need ujuvad vees. Seda võib pidada revolutsiooniks meretuuleparkide ehituses. Loe artiklit siit. 

Et loos on on küsitud, kas Šotimaa lahendus võiks sobida ka Hiiumaale, siis siit meie kommentaarid: 

Mis puudutab tuulikut ennast, siis on Šotimaa Hywindi meretuulepargis tegu 6 MW Siemensi tuulikuga, mis on ka üks kaalumisel olevatest variantidest Loode-Eesti meretuulepargi puhul. Eesti puhul tuleb aga tehnoloogia MW hind kordades soodsam. Meretuuleparkide planeerimisel on väga oluline kaaluda kui kaugele ja sügavale tuulikutega minna, sest see suurendab oluliselt võrgu kulusid ja kadusid.

Ujuvvundamendid on kindlasti huvitav ja arenev tehnoloogia, mis lubab meretuuleenergiat kasutusele võtta väga sügavates kohtades, kus see seni võimalik polnud. Kahjuks ei näe täna veel nende kasutusvõimalust jäätingimustes, seega pole ujuvvundamendid Eesti puhul reaalselt kasutatav alternatiiv. Küll on aga ka meil planeeritud kasutusele innovatiivsed vundamendid, milleks on betoonist jääkindlad gravitatsioonvundamendid.